Erasmus+ Španělsko

V rámci programu Erasmus+ jsem absolvoval začátkem července 2023 pětidenní kurz v rozsahu 25 hodin s názvem „Digital Classroom course“ na jihu Španělska, ve městě Malaga. Kurz zajišťovala instituce iDevelop Training S. L.

Cílem studijního programu bylo získat přehled o aplikacích v digitálním prostředí, které jsou momentálně doporučované, vyzkoušené a vhodné pro výuku ve školách a naučit se je používat praktickými aktivitami v rámci skupinových workshopů. Důvodem, proč jsem si vybral tento program, je fakt, že mám stále chuť se posouvat s dobou a chtěl jsem se vzdělávat dále v oblasti, ve které se necítím pevný v kramflecích a možnost osobně konzultovat používání moderních technologií na školách a diskusemi s kolegy napříč EU.

Školící centrum kousek od centra i příjemný personál, krásné učebny s možností občerstvení, to vše lákalo ke studiu. Bohužel nepříjemným překvapením byl samotný průběh kurzu: školitel Nico byl sice mladý a příjemný muž, ale měl všechny prezentace připraveny pouze ve španělštině a vykládal též španělsky, protože, jak řekl, sám anglicky moc neumí. Příchod překladatelky kurz moc neposunul, uměla o pár slov více. Program kurzu navíc též naplněn nebyl, protože jsme se velmi rozčarováni dozvěděli jen názvy 32 aplikací, vhodných do škol, které jsou zdarma nebo za malý peníz, máme se do nich zaregistrovat a na YouTube najdeme návody, jak s nimi pracovat. Zjistil jsem tak, že v kurzu jsme byli nespokojeni všichni a toto jsme organizátorům sdělili. Poté došlo k nápravě a plánovaný obsah kurzu jsme nakonec splnili. Rozčarování z prvních dní ale přetrvávalo a ačkoli si odnáším spoustu nových znalostí, špatný pocit z kurzu zůstává.

Ovšem přínos celý pobyt měl pozitivní. Tato nepříjemná zkušenost z nás „studentů“ udělala příjemnou partu, která si v rámci kurzu vyměňovala zkušenosti ze svých škol v podobné oblasti (ve které jsme i já a bez pochyby celá naše škola na stejné nebo i vyšší úrovni než školy, ve kterých učili kolegové z kurzu), vyměnili jsme si emaily a jsme stále v kontaktu a plánujeme do budoucna i vzájemné návštěvy či výměnné pobyty se studenty. Postarali jsme se sami a shodli se, že s firmou iDevelop již nechceme spolupracovat. Program Erasmus+ je skvělý, ale tato firma mu určitě dobrou reklamu nedělá!

Po skončení kurzu jsem své zážitky, zkušenosti a nové postupy sdílel s kolegy formou krátké prezentace, na kterou jsme umožnili přístup i učitelům z okolních škol, jako to děláme vždy. Těším se na příští možnost výjezdu v rámci programu, tentokrát bych ale raději zvolil formu stínování a prohlédl si, jak to na jiné škole funguje prakticky.

Mgr. Jan Červa