Příběhy našich sousedů 2023/24

Příběhy našich sousedů představují unikátní vzdělávací projekt neziskové organizace Post bellum určený pro žáky osmých a devátých ročníků základních škol a gymnázií. V průběhu tohoto projektu žáci zaznamenávají vzpomínky lidí, kteří zažili klíčové události 20. století a následně z jejich příběhů vytvářejí reportáže. Naše škola se do tohoto projektu zapojila již podruhé.  Naším prvním úkolem bylo vytvořit tým nadšenců, který se bude projektu po celé pololetí věnovat.  Jeho členy se stali žáci 9.B – Anička Betková, Anička Ferziková, Adéla Kabourková, Jan Růžek a Ella Srpová. 

Od prvních aktivit projektu nás dělilo pouze najít si našeho pamětníka.  Žáci se do hledání pustili s velkým nadšením a sami oslovili paní Brejníkovou, noblesní stoletou dámu, kterou jsme pak společně navštívili u ní doma. Její vyprávění nás vtáhlo do éry první a druhé republiky a období druhé světové války.  Následně jsme z jejích vzpomínek sestavili scénář a na workshopu v Českém rozhlasu Sever v Ústí nad Labem pod vedením pana Petra Berana vytvořili rozhlasovou reportáž.

  Slavnostní dokončení projektu proběhlo ve středu 13. března 2024 ve Vrchlického divadle v Lounech, kde jsme prezentovali naši práci před publikem a odbornou porotou, společně s dalšími sedmi týmy ze základních škol a gymnázií z Loun a Žatce. Prezentace našich žáků kombinovala živé vyprávění s krátkými dramatickými scénkami a měla u publika velký úspěch.  Realizace tohoto projektu byla velmi náročná a vyžadovala obrovské úsilí, práci a čas. Ráda bych poděkovala celému týmu a také Zuzaně Markové (technické podpoře týmu při prezentaci) za skvělou spolupráci. Jsem ráda, že jsem mohla být součástí tohoto projektu. 

Výsledek naší práce si můžete prohlédnout zde:  Zdenka Brejníková – Příběhy našich sousedů (pribehynasichsousedu.cz)   

Michaela Jungrová