Prosinec – Vánoce v ŠD

Měsíc prosinec patří již tradičně k projektovým měsícům. Ústředním tématem jsou  V Á N O C E – vánoční zvyky, tradice, zpívání koled, zdobení vánočního stromku a výzdoba v ŠD.

   

1. týden (1. 12. – 2. 12. )

Adventní čas – povídáme si o adventu – tradice, význam, symboly (adventní věnec, svíčky, jmelí, vánoční hvězda čili Pryšec, betlém, adventní kalendář).

Dopis pro Ježíška – Vánoce se kvapem blíží, a proto je nejvyšší čas, napsat dopis Ježíškovi. Povídáme si o svých vánočních přáních, a o tom, jak trávíme Vánoce.

Akce pro děti:

1. 12. –  Vánoční trhy  – tradiční vánoční trhy před budovou školy. Výroba a prodej vánoční dekorace a drobných dárků dětí jednotlivých tříd, poslech koled a občerstvení. Stánek ŠD nabízí jako již každoročně dětmi ručně zdobené perníčky, prodej keramických výrobků a jiných drobností. Začátek od 16 h. (Děti ze ŠD odcházejí v doprovodu svých zákonných zástupců)!!!

2. 12. – Medové Vánoce v muzeu (1. odd. a 3. odd.)  – výstava provoněná medem a perníkovým kořením, plná forem na perníky, medu a dalších včelích produktů, na které se seznámíte nejen s prací perníkářů a včelařů, ale i životem včel; dílny – výroba mačkaného perníku a svíček ze včelího vosku. (Cena na materiál je 60,- Kč (platí rodiče), vstupné na výstavu hradíme z kaštanů. Akce se uskuteční místo pravidelné vycházky.

2. týden (5. 12. – 9. 12.)

Tento týden je ve znamení MIKULÁŠŮ, ČERTŮ A ANDĚLŮ  – povídáme si o této tradici a zvycích. Připomeneme si také 4.12. SVATOU BARBORU (význam, zvyky).

Člověk a okolní svět – zimní barvy – malování zimních motivů na okna.

Ježíškova vnoučata – projekt vznikl v roce 2016, který pomáhá plnit vánoční přání babičkám a dědečkům v domovech pro seniory a dalších podobných zařízeních, kterým chybí zájem o jejich osobu a pohlazení druhých. Děti ze školní družiny budou vyrábět vánoční přáníčka pro  tyto „staroušky“.

Akce pro děti:

9. 12. – Medové Vánoce v muzeu (5. odd. a 7. odd.)  – výstava provoněná medem a perníkovým kořením, plná forem na perníky, medu a dalších včelích produktů, na které se seznámíte nejen s prací perníkářů a včelařů, ale i životem včel; dílny – výroba mačkaného perníku a svíček ze včelího vosku. (Cena na materiál je 60,- Kč (platí rodiče), vstupné na výstavu hradíme z kaštanů. Akce se uskuteční místo pravidelné vycházky.

9. 12. Vánoční dílny v knihovně ( 1. odd –  4. odd.) – vyrábění vánoční dekorace, zdobení perníčků. Akce se uskuteční místo pravidelné vycházky. Cena je 30 Kč (20 Kč  dítě/10 Kč příspěvek ŠD).

3. týden (12. 12. – 16. 12.)

Člověk a příroda – zdravotní vycházky do přilehlých parků a okolí řeky Ohře. Sledujeme chování zvířat (ptactvo na řece), krmítka nainstalovaná u domů nebo v zahrádkách (možnost krmení ptactva vhodným krmivem). Návštěva venkovních betlémů po Lounech (Zelené nám., Mírové nám.). Sledujeme vánoční výzdobu ve městě.

Člověk a svět práce –  výroba papírových vloček a výroba vánočního řetězu z barevného lepícího papíru (výzdoba ŠD).

Akce pro děti:

12.12. – Čajovna U Svatého Mikuláše (2. odd., 4. odd.) –  návštěva čajovny spojená s vánoční výstavou. Cenu na tuto akci hradíme z kaštanů (příspěvek ŠD) .  Akce se uskuteční místo pravidelné vycházky.

13. – 14.12.  Knihovna – výpůjčky a vratky knížek (v rámci vycházky).

15.12. – Čajovna U Svatého Mikuláše (1. odd., 3. odd.) –  návštěva čajovny spojená s vánoční výstavou. Cenu na tuto akci hradíme z kaštanů (příspěvek ŠD) .  Akce se uskuteční místo pravidelné vycházky.

16.12. – Čajovna U Svatého Mikuláše (5. odd. – 7. odd.) –  návštěva čajovny spojená s vánoční výstavou. Cenu na tuto akci hradíme z kaštanů (příspěvek ŠD) .  Akce se uskuteční místo pravidelné vycházky.

4. týden (19.12. – 23.12.)

V tomto týdnu proběhne na jednotlivých odděleních ŠD posezení u vánočního stromku, vánoční tradice a zvyky.  Děti si donesou trochu vánočního cukroví, čajovou svíčku, skořápku, jablko a hrníček na čaj. Společně si s paní vychovatelkou zazpívají u vánočního stromku koledy, připomenou si vánoční zvyky a možná přijde i Ježíšek:-).

Akce pro děti:

20. 12. – Medové Vánoce v muzeu (2. odd. a 4. odd.)  – výstava provoněná medem a perníkovým kořením, plná forem na perníky, medu a dalších včelích produktů, na které se seznámíte nejen s prací perníkářů a včelařů, ale i životem včel; dílny – výroba mačkaného perníku a svíček ze včelího vosku. (Cena na materiál je 60,- Kč (platí rodiče), vstupné na výstavu hradíme z kaštanů. Akce se uskuteční místo pravidelné vycházky.

Vánoční prázdniny budou zahájeny v pátek 23. prosince 2022 a skončí v pondělí 2. ledna 2023.

Vyučování začne v úterý 3. ledna 2023. Provoz ŠD je po tuto dobu přerušen.

Za celý kolektiv ŠD Vám přejeme krásné prožití vánočních svátků a šťastný nový rok 2023.